P2P Net: Ryszard Kukliński - The documents - P2P Net

Skocz do zawartości

P2P Net
Logowanie »
Rejestracja Pomoc

Ikona Ważna wiadomość/Important message

http://www.osiol.com...czas-rozstania/


Strona 1 z 1

Ryszard Kukliński - The documents Dokument | rar. Oceń temat: -----

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Rixm 

  • [P2PNetTeam]
  • Grupa VIP
  • Postów 3941
  • Rejestracja 26-styczeń 08
  • Lokacja:D.G

Napisano 13 styczeń 2009 - 20:37

Ryszard Kukliński - The documents

Dołączona grafika
Opis
W wieku 17 lat wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. Trzy lata później ukończył szkołę oficerską. W latach 1950-1953 służył w 9 Pułku Zmechanizowanym w Pile. Szybko piął się po szczeblach kariery - pracował jako oficer sztabowy i przygotowywał między innymi plany inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W latach 1967-1968 pracował w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru Układów Genewskich dotyczących Wietnamu.W latach 1971-1981 Kukliński przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów dotyczących Polski, ZSRR i Układu Warszawskiego. Dokumenty te dotyczyły między innymi tajnych planów ZSRR użycia broni nuklearnej, danych technicznych najnowszych sowieckich broni m.in. czołgu T-72 i rakiet Strzała-2, rozmieszczenia radzieckich jednostek przeciwlotniczych na terenach Polski i NRD, metod stosowanych przez Armię Radziecką w celu uniknięcia namierzenia jej obiektów przez satelity szpiegowskie, planów wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i wielu innych.
W obliczu bezpośredniego zagrożenia dekonspiracją, Kukliński wraz z żoną i dwoma synami został ewakuowany z Polski przez CIA na krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Trzy lata później, 23 maja 1984 roku został przez sąd wojskowy w Warszawie zaocznie skazany na karę śmierci, w 1990 wyrok został złagodzony do 25 lat więzienia. W 1995 wyrok uchylono i Kuklińskiemu przywrócono stopień pułkownika, jednak sprawę skierowano ponownie do prokuratury wojskowej. W 1997 śledztwo umorzono, argumentując że działał w stanie wyższej konieczności. Kukliński odwiedził Polskę w kwietniu 1998 roku.
Po rehabilitacji nadano mu m.in. honorowe obywatelstwa miast Krakowa i Gdańska.
Kukliński zmarł 11 lutego 2004 w wieku 73 lat. Przyczyną śmierci był gwałtowny udar mózgu w szpitalu.
Prochy płk. Kuklińskiego i jego starszego syna Waldemara, który zginął w sierpniu 1994 roku z rąk nieznanych do dziś sprawców (drugi syn płk. Kuklińskiego zaginął kilka miesięcy wcześniej, także w niewyjaśnionych okolicznościach - jeden został potrącony przez samochód, w którym nie znaleziono żadnych odcisków palców, a drugi wypłynął łódką w rejs razem z kolegą i po obu słuch zaginął), spoczęły 19 czerwca 2004 r. w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Opis: pl.wikipedia.org

Opis
Aby zobaczyć ukrytą zawartość musisz się zalogować.

0

Udostępnij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych