P2P Net: Wojciech Cejrowski - Boso przez świat - P2P Net

Skocz do zawartości

P2P Net
Logowanie »
Rejestracja Pomoc

Ikona Ważna wiadomość/Important message

http://www.osiol.com...czas-rozstania/


Strona 1 z 1

Wojciech Cejrowski - Boso przez świat TVP2 Rip,DVDRip | MaKaRoN Oceń temat: -----

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Rixm 

 • [P2PNetTeam]
 • Grupa VIP
 • Postów 3941
 • Rejestracja 26-styczeń 08
 • Lokacja:D.G

Napisano 02 czerwiec 2008 - 20:37

Wojciech Cejrowski - Boso przez świat

Dołączona grafika
Informacje
Tytuł serii: Wojciech Cejrowski - Boso przez świat
Premiera: 24-06-2007
Reżyseria: Andrzej Horubała
Scenariusz: Wojciech Cejrowski, Andrzej Horubała

Opis
Boso przez świat to program krajoznawczy z antropologicznym zacięciem. Gospodarzem programu jest Wojciech Cejrowski, znany podróżnik, dziennikarz radiowy i publicysta. Jako przewodnik po egzotycznych miejscach nie cofa się przed kłótniami z tubylcami, nie boi kosztowania najbardziej nieapetycznie wyglądających specjałów kulinarnych i chętnie uczestniczy w miejscowych rytuałach, pracach i rozrywkach.

Odcinek 1- Największe miasto świata
Ciudad de Mexico największe miasto świata. Codziennie przebywa w nim 40 milionów ludzi . Cejrowski jest zachwycony tym miastem molochem. Odpowiada mu styl "wolnej amerykanki", który reguluje większość aktywności: jedzenie robi się na ulicach, bez skomplikowanych koncesji i kontroli sanepidów, śmieci pozbywa się miasto spontanicznie, metropolia rozwija się żywiołowo, wchłaniając kolejne miasteczka, koncentrując wokół nowo wznoszonych legalnie i nielegalnie bloków.
To miasto ma też urocze , bezpieczne dzielnice i przytulne knajpki.
Tam możemy zjeść taco i wznieść tradycyjny toast Salud, amor i dinero.

Odcinek 2 - Ale jazda! Ale Meksyk!
Odcinek cyklu dotyczący miasta Meksyk. Jak to miasto moloch rozwiązało problem komunikacji? Jak bezpiecznie, ale i ciekawie przemierzać kilkudziesięciokilometrowe odległości dzielące poszczególne dzielnice?Wojciech Cejrowski, nie kryjąc podziwu wobec Mexico, przedstawia widzom tajniki jazdy tamtejszymi taksówkami, nie zawsze bezpiecznymi i legalnymi. Próbuje też jazdy autobusami, tłumaczy zasady ruchu drogowego w mieście, opowiada o przywodzących na myśl prawo dżungli zasadach pierwszeństwa przejazdu. Omawia również fenomen meksykańskiego metra - niezwykle sprawnego, dobrze rozbudowanego, a jednocześnie po latynosku barwnego i pełnego atrakcji.

Odcinek 3 - Mexico miasto z przeszłością
Odcinek poświęcony historii miasta Mexico. Wojciech Cejrowski wśród piramid, azteckich rzeźb oraz pomników opowie o legendach i faktach związanych z powstaniem największego miasta świata. Z humorem zakwestionuje autentyzm niektórych zabytków i barwnie przedstawi kulturę Azteków.

Odcinek 4 - Mariachi - Uliczna balanga
El mariachi to coś więcej niż wędrowny meksykański muzyk. To obiekt kultu, sposób na życie i nieodłączny element tutejszej kultury. Wojciech Cejrowski przywdziewa spodnie z cekinami i sombrero i rusza w poszukiwaniu sławy i pieniędzy.

Odcinek 5 - Hacjenda
Odwiedzamy położoną w okolicach Gudalajary wielką hacjendę Vicente Fernandeza - kultowego śpiewaka meksykańskiego. Wojciech Cejrowski oprowadza po hacjendzie, omawia strukturę posiadłości ziemskiej, wskazuje na szczególne, niespotykane gdzie indziej relacje łączące dawniej i dziś pana z poddanymi.

Odcinek 6 - Pueblo
Pueblo to ani wieś, ani miasteczko. Każda hacienda ma swoje pueblo dookoła. Tak jest zorganizowane życie poza wielkimi miastami w Meksyku. Na hacjendzie mieszka patron, który zarządza latyfundium. A w pueblo mieszkają campesinos, czyli chłopi.

Odcinek 7 - Guadelupe - Największy odpust świata
12 grudnia w Guadalupe w Meksyku odbywa się największy odpust świata - uroczystość Matki Boskiej z Guadalupe - patronki Meksyku i całej Ameryki Łacińskiej.
Wśród pielgrzymów przybyłych do miasta Wojciech Cejrowski omawia fenomen tego kultu, opowiada legendę o objawieniu się Maryi indiańskiemu chłopu, mówi o miłości Meksykanów do Jana Pawła II, który pierwszą swą podróż odbył właśnie do tego kraju. Wśród ekstatycznie roztańczonych Indian omawia cud Guadalupe i nieziemskie pochodzenie wizerunku Najświętszej Marii Panny.

Odcinek 8 - Dakar - miasto bazar
Z Ameryki Południowej Wojciech Cejrowski udaje się do Afryki. Swoją wędrówkę po Czarnym Lądzie zaczyna w Senegalu. Jak wygląda Dakar, stolica i największe miasto tego kraju, prawdziwa afrykańska metropolia położona w zachodniej części kraju, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, na Półwyspie Zielonego Przylądka, naprzeciw wysepki Goree? Skąd wzięła się nazwa Zielony Przylądek? Jak handluje się na bazarze Kermel? Wojciech Cejrowski odwiedza lokalne fast foody, zapoznaje widzów z lokalną modą. Dowiemy się, kim są i czym się zajmują grioci, posłuchamy też ulicznej muzyki. To wszystko w kolejnym odcinku cyklu.

Odcinek 9 - Sawanna
Senegal. Dalszy ciąg podróży Wojciecha Cejrowskiego po Afryce. Tym razem zatrzymuje się on pod baobabem. Drzewo to jest symbolem sawanny. Sawanny występują w klimacie, gdzie opadów atmosferycznych jest za mało, aby mogły rozwinąć się drzewa, ale wilgoci w glebie jest na tyle dużo, że poza dominującą roślinnością trawiastą mogą z niej korzystać jeszcze pojedyncze drzewa i krzewy. Sawanny były matecznikiem rodzaju ludzkiego, a więc naszą wspólną praojczyzną. Wojciech Cejrowski opowiada również o zwierzętach sawanny, a także odwiedza wioskę w buszu i wspólnie z tubylcami bierze aktywny udział w ich życiu codziennym, pracach polowych, noszeniu wody na głowie, zabawach z dziećmi, przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.

Odcinek 10 - Gambia - Państwo rzeka
Wojciech Cejrowski odwiedza w Gambii m.in. Juffure, wioskę Kunta Kinte, znanego z powieści "Korzenie" Aleksa Haleya. Sprawdza, czy rzeczywiście w każdej chacie mieszka najbliższa rodzina bohatera książki. Do wioski żyjącej z uprawy orzeszków ziemnych trafia z pomocą sióstr misjonarek. To jednak dopiero początek wędrówki po tej egzotycznej krainie...

Odcinek 11 - Wyspy Zielonego Przylądka
Wojciech Cejrowski na wzgórzach nad Mindelo opowie o wulkanicznym pochodzeniu archipelagu ,braku słodkiej wody i żyznych gleb - konsekwencji Prądu Kanaryjskiego i pasatów znad Sahary. Z rybakami popłynie na wyprawę , spróbuje owoców morza,ale przede wszystkim dowiemy się jak łowi się rekiny, czy są żarłoczne i jak rybacy z nimi walczą. Wbrew nazwie wyspy te wcale nie cieszą oka bujną zielenią są raczej czarne lub popielate ze względu na wulkaniczne pochodzenie tego archipelagu. Cywilizację, a jednocześnie większość roślin i zwierząt, sprowadzili tu Portugalczycy, którzy zajęli bezludne wyspy i założyli tu swoją kolonię.

Odcinek 12 - Karnawał na wyspach
Wojciech Cejrowski uczestniczy w zabawie karnawałowej na Wyspach Zielonego Przylądka. Wśród świętującego tłumu omawia fenomen tamtejszej muzyki, będącej połączeniem żywiołów latynoskich (kubańskich i brazylijskich) z afrykańskimi i portugalskimi. Spotyka miejscowych muzyków, odwiedza najlepsze sceny wyspy Mindelo. Towarzyszy karnawałowej paradzie, by wmieszać się w tłum i boso oddać żywiołowemu tańcowi.

Odcinek 13 - Islam
Islam to nie tylko kraje arabskie, ale i część Afryki i spore obszary Azji. Z czym nam kojarzy się islam? Co tak naprawdę wiemy o ludziach, którzy wyznają tę starą religię? W tym programie dowiemy się więcej o kontekście kulturowym oraz codziennych zwyczajach wyznawców islamu mieszkających w Afryce.

Odcinek 14 - Ecuador znaczy równik
Tym razem Wojciech Cejrowski odwiedza najmniejsze państwo andyjskie położone po obu stronach równika. Nazwa tego kraju - Ecuador - to po hiszpańsku właśnie "równik". Wraz z niestrudzonym podróżnikiem oglądamy liczne w tym kraju aktywne wulkany, przemierzamy las tropikalny z cennymi gatunkami drzew (mahoniowiec, palisander, balsa, kauczukowiec), odwiedzamy wioskę indiańską i wiele innych egzotycznych miejsc.

Odcinek 15 - Bananera
Bananera oznacza plantację bananów. Brzmi romantycznie, kolonialnie i bogato nic bardziej mylnego. Bananera obecnie to po prostu fabryka bananów owoce zawinięte w foliowe worki, by ochronić je przed wpływem środowiska, nie mają możliwości dojrzeć są zbierane jeszcze zielone, a dojrzewają w drodze na nasze stoły. Wojciech Cejrowski przybliża nam pracę na wielkich farmach, skąd pochodzą te popularne owoce.

Odcinek 16 - Z kamerą i strzelbą do dzikich plemion
Przyjrzymy się przygotowaniom wyprawy Wojciecha Cejrowskiego do indiańskich plemion zamieszkujących ekwadorską dżunglę. Udajemy się do samego serca ekwadorskiej dżungli. W tym odcinku instrukcje dla wszystkich planujących taką wyprawę.
Wojciech Cejrowski radzi, jak znaleźć przewodnika i wynająć łódź oraz jak powinien wyglądać nasz strój i ekwipunek. Autor programu opowiada ponadto o sposobach zabezpieczenia się przed owadami, wężami i innymi niespodziankami czyhającymi w na podróżników.

Odcinek 17 - W drodze do dżungli
Filmowa gawęda pełna dygresji i żartów, urozmaicona prezentacją kultury ludowej odwiedzanych regionów świata oraz rozmowami z miejscową ludnością.
Dlaczego w dżungli zamiast wygodnego plecaka lepsza jest plastikowa beczka? Wojciech Cejrowski doradza, jak przetrwać w tym niekoniecznie przyjaznym środowisku i co koniecznie zabrać ze sobą, by miła wycieczka nie zamieniła się w koszmar

Odcinek 18- Wioska w dżungli
Wojciech Cejrowski spędza dzień w wiosce Indian huaorani. Pokazuje jak epoka kamienna łączy się tu ze współczesnością. Omawia sposób budowy indiańskiej chaty, przywołuje dawne zwycięstwa w walce z zewnętrznymi najeźdźcami: naftaleros i drwalami. Indianie pokazują sposób wykonania broni dmuchawek i dzid, śpiewają wojenną pieśń, częstują swoimi specjałami.

Odcinek 19 - Dżungla
Filmowa gawęda pełna dygresji i żartów, urozmaicona prezentacją kultury ludowej odwiedzanych regionów świata oraz rozmowami z miejscową ludnością.
Wojciech Cejrowski trafia do tropikalnego lasu, omawia zasady BHP, jakich należy przestrzegać w dżungli, wyjaśnia jak się poruszać w dziczy, czego się wystrzegać, jak się ubierać, jak i gdzie stawiać stopy. Pokazuje również niezwykle ciekawe okazy fauny i flory występującej w dżungli.

Odcinek 20 - Zupa z małpy
Wojciech Cejrowski wybiera się na polowanie. Indianie Huaorani naśladują odgłosy zwierząt, prezentują swój kunszt tropienia śladów i wspinania się na drzewa, pokazują, jak sprawnie posługują się tradycyjną bronią - dzidami i dmuchawkami. Na oczach widzów przyrządzają również strzałki z kurarą: od oskrobania kory, poprzez cierpliwe zatruwanie broni, aż po sycenie się łupem. Oczywiście, przyrządzają tytułową zupę z małpy.

Odcinek 21 - Korek
W tym odcinku relacja z wyprawy Wojciecha Cejrowskiego na Półwysep Iberyjski. Bosonogi podróżnik odwiedza Portugalię, kraj będący światowym liderem w produkcji i eksporcie korka. Poznamy tajemnice uprawy dębu korkowego, zobaczymy zrywanie kory, odwiedzimy manufakturę korkową i fabrykę korka.
Specyficzny klimat Portugalii sprzyja uprawie dębu korkowego, z którego robi się większość używanych na świecie naturalnych korków. Wojciech Cejrowski w ciekawy i zabawny sposób pokaże nam, jak wygląda ich cykl produkcji: od gaju dębowego aż do... butelki z winem.

Odcinek 22 - Na południe
Filmowa gawęda pełna dygresji i żartów, urozmaicona prezentacją kultury ludowej odwiedzanych regionów świata oraz rozmowami z miejscową ludnością.
Im dalej na południe, tym lepsze życie? Sprawdzamy, ile prawdy jest w tym powiedzeniu. Udajemy się na najbardziej wysunięty na południe skrawek Europy półwysep Iberyjski. W Sewilli urzekają nas ślady kultury europejskiej i afrykańskiej, które przenikają się tutaj tworząc urzekającą mieszankę.

Odcinek 23 - Fatima
Niektórym słowo Fatima kojarzy się z popularnym arabskim imieniem... Ale my w ślad za Wojciechem Cejrowskim odwiedzamy dziś Fatimę - miasto w Portugalii, które po słynnych "objawieniach fatimskich" stało się miejscem, do którego pielgrzymują chrześcijanie z całego świata.

Odcinek 24 - Corrida
Emocje na pokazach corridy sięgają zawsze zenitu. Niby to sport w swoim krwawym przebiegu ale jednocześnie spektakl na który należy właściwie i z szacunkiem dla innych się ubrać. I przychodzą tłumnie, dziadek z wnuczkiem, chłopak z narzeczoną, bo tutaj nic złego się nie stanie.
dodana sumka i opis brakującego od dawna odcinka - zapraszamy do sprawdzania

Odcinek 25 - W krainie flamenco
Tym razem Wojciech Cejrowski przybliża kulturę flamenco. Opowiada, czym jest ta muzyka dla Andaluzyjczyków, o czym śpiewają, jak się ubierają. Rozmawia z muzykami flamenco, którzy opowiadają o samej muzyce, ale przede wszystkim o towarzyszących jej uczuciach.

Odcinek 26 - Portugalskie przyjemności
Bosonogi podróżnik Wojciech Cejrowski zawitał do Portugalii. Prezentuje ją jako kraj idealny dla emerytów: o ciepłym, łagodnym klimacie, gdzie nikomu się nie śpieszy i stosunkowo - jak na europejskie warunki - tani.
Rozmawia również o kawie, ulubionym trunku Portugalczyków. Opowiada też o historii i sposobie produkcji słynnego porto oraz o touradzie - portugalskiej odmianie corridy.

Odcinek 27 - Gdzieś w Afryce
Tym razem Wojciech Cejrowski nie chce od razu zdradzić widzom, gdzie właściwie jest: wita ich w piwiarni, gdzie na ścianie wisi wielkie malowidło Królewca. Prezentuje architekturę, która przywodzi na myśl Sopot, ludzie wokół mówią po angielsku, lecz gazety wydawane są po niemiecku, a klimat przypomina z kolei Argentynę.
Okazuje się, że to Namibia - dawna Niemiecka Afryka Południowo -Zachodnia. Wojciech Cejrowski rozmawia z Niemcem, właścicielem piwiarni, o tym, ile pozostało w Namibii z niemieckiej metropolii. W końcu wyjeżdża z miasta ku miejscom, gdzie kończą się drogi asfaltowe, a nawet bite. Jedzie na spotkanie afrykańskich plemion.

Odcinek 28 - Namibijskie bezdroża
Początek odcinka to krótki instruktaż jazdy po bezdrożach. Przewodnik uczy Wojciecha Cejrowskiego jazdy jeepem. Prezentuje właściwą technikę jazdy. Obaj dojeżdżają do miejsca biwaku - to pierwszy biwak z dala od cywilizacji.
Wojciech Cejrowski prezentuje wyposażenie niezbędne do przeżycia w Afryce w takich "dzikich" miejscach. Pokazuje również, jak należy się myć w miejscach, gdzie nie ma wody.

Odcinek 29 - Pustynia
Tym razem Wojciech Cejrowski przebywa na pustyni. Opowiada jak powstaje pustynia, jak w skrajnie trudnych warunkach pustynnych radzą sobie zwierzęta i rośliny. Wraz z bosonogim podróżnikiem widzowie uczestniczą również w locie balonem nad pustynią. Lot odbywa się o świcie i kończy się śniadaniem w największej restauracji świata - pod niebem Afryki Zachodniej.

Odcinek 30 - W drodze do Himba
Tym razem Wojciech Cejrowski poszukuje siedzib plemienia Himba - jednego z ostatnich plemion na świecie, które do dziś pozostały wierne swoim zwyczajom. Znalezienie przedstawicieli Himba nie jest jednak łatwe: to nomadzi często zmieniający miejsce pobytu. W swojej wędrówce Wojciech Cejrowski odwiedza park narodowy, gdzie dowiaduje się, w jaki sposób zabezpieczyć się przed atakiem dzikich zwierząt. Odwiedza też miejscowe osady i przydrożne skanseny dla turystów. Czy jednak znajdzie prawdziwych Himba?

Odcinek 31 - Wioska Himba
Wędrujący po Afryce Wojciech Cejrowski odnajduje wioskę plemienia Himba. Przekonuje wodza, by ten pozwolił jemu i ekipie zamieszkać w wiosce i filmować jej codzienną egzystencję. Wraz z nim poznajemy zasady życia tego plemienia.

Odcinek 32 - Himba - życie bez wody
Wojciech Cejrowski nadal przebywa z wizytą u członków afrykańskiego plemienia Himba. Poznajemy ich codzienne życie, metody radzenia sobie z ciągłymi niedoborami wody - sposoby dbania o higienę, ubranie, zasady żywienia, wypasu bydła itd. Wszystkie te sfery są podporządkowane jednemu celowi: przeżyciu w rejonie, gdzie nigdy nie pada deszcz.

Odcinek 33 - Ludzie buszu
Wojciech Cejrowski odnajduje w Namibii wioskę Buszmenów. Opowiada o ich kulturze i sposobach przetrwania w trudnych warunkach. Filmowcy rejestrują ich życie powstawanie narzędzi, posiłek, sporządzanie trucizny.

Odcinek 34 - W krainie duchów

Wojciech Cejrowski nadal przebywa w Namibii. Odwiedza buszmenów. To ludzie, którzy wprawdzie nie stworzyli cywilizacji, ale ich życie duchowe jest bardzo bogate. Wojciech Cejrowski zapoznaje nas z ich mitologią. Podglądamy również buszmeńskie obrzędy, podczas których wpadają oni w trans.

Odcinek 35 - Polowanie z buszmenami
Wojciech Cejrowski towarzyszy myśliwym z plemienia Buszmenów. Wróżby odprawione przed wyprawą okazują się pomyślne. Zaopatrzeni w niezbędny ekwipunek (zatrute strzały, siekierki) wyruszają tropem zwierząt zamieszkujących sawannę.

Odcinek 36 - U brzegów Sahary
Wojciech Cejrowski dociera tym razem do Tunezji i wybiera się na Saharę. W odcinku o kulturze i zwyczajach ludów zamieszkujących północną Afrykę. Fascynujący wpływ islamu na zachowania codzienne, nieznane twarze religii. Ubiór na upały i do jazdy na wielbłądzie. Czas relaksu - fajka wodna.

Odcinek 37 - Wielbłąd
Wojciech Cejrowski nadal przebywa w Tunezji, na obrzeżach Sahary. Snuje opowieść o wielbłądach, ich hodowli i technice jazdy na tym niezwykłym zwierzęciu.
Widzowie mają też okazję zobaczyć, jak się odbywa pojenie i karmienie wielbłądów. Oglądamy Wojciecha Cejrowskiego wśród stad wielbłądów i we wnętrzu współczesnego "wielbłąda" - potężnej pustynnej ciężarówki.

Odcinek 38 - Wśród Berberów
W tym odcinku dalszy ciąg tunezyjskich wędrówek Wojciecha Cejrowskiego. Wraz z nim zwiedzamy berberyjskie wioski i różne formy mieszkań: w skałach, w studniach, w namiotach. Posłuchamy opowieści o zwyczajach klanowych, prawodawstwie, strukturze społecznej i rodzinnej Berberów. Przyjrzymy się z bliska pracom domowym i gospodarskim miejscowej ludności.

Odcinek 39 - Miasto w dżungli
Miasto dla zuchwałych. Prawo zdaje się tutaj nie sięgać, a dotrzeć można tu tylko łodzią lub transportem powietrznym. Mieszkańcy zdani są sami na siebie.
Ma to jednak i dobre strony. Jakie? Wojciech Cejrowski opowiada o tym z zwykła dla siebie swadą.

Odcinek 40 - Amazonka
Wojciech Cejrowski opowiada o największej rzece świata - Amazonce. Zapoznaje widzów z silnikiem peke-peke, który zrewolucjonizował transport wodny w Amazonii. Odwiedza duży amazoński statek i wśród hamaków dla podróżnych omawia uroki i niedogodności podróżowania rzeką, zagląda do kuchni i maszynowni, przygląda się rozładunkowi statku, omawia przesuwające się przed oczyma krajobrazy, zachwyca wolnością, którą niesie Amazonka.

Odcinek 41 - Oaza wolności
Wojciech Cejrowski pokazuje nam swoje ulubione miejsca w Iquitos - mieście, które od lat stanowi jego bazę wypadową do wypraw w głąb Amazonii. Ekipa uzbrojona w kamerę pokazuje zwykły dzień Wojciecha Cejrowskiego w Iquitos.
Obserwujemy utrwalone na taśmie miejsce, gdzie zawsze się zatrzymuje, budki, w których jada śniadanie, znajomego sprzedawcę soków, a także jego biuro ? zaprzyjaźnioną kawiarnię, w której urzęduje i w której prowadzi negocjacje z amazońskimi przewodnikami. Wojciech Cejrowski przedstawia swojego pierwszego przewodnika i opowiada, dlaczego w Iquitos jest tak mało samochodów.
Ale Iquitos kojarzy się także z anarchią. W tym mieście władza państwowa praktycznie nie sięga - nie płaci się tu podatków, sanepid nikomu nie zabrania ulicznego handlu, a miejscowe "kasy fiskalne" to po prostu puszki po piwie pełne zarobionych monet.

Odcinek 42 - Życie codzienne w Amazonii
Wojciech Cejrowski opowiada o tym, jak ludzie żyją w Amazonii. Na początek odwiedza członków pewnego plemienia. Jeszcze 40 lat temu taka wizyta byłaby niemożliwa. To bardzo groźne plemię, którego niektórzy przedstawiciele nawet do dziś pozostali kanibalami. Wojciech Cejrowski opowiada o amazońskich domach, pokazuje w jaki sposób pozyskuje się tam deski, co i jak się gotuje. Dowiemy się także, dlaczego Indianie wykonują tatuaże na twarzach, a także? po co porywają dzieci.

Odcinek 43 - Obrzęd żaby
Tym razem Wojciech Cejrowski udaje się z wizytą do wioski Indian amazońskich. Opowiada o indiańskich sposobach przetrwania w dżungli: pokazuje jak powstają łuki i strzały, w jaki sposób Indianie wykorzystują tytoń. Jest to widok dość zaskakujący.
Wreszcie krok po kroku śledzimy obrzęd żaby, czyli sapo. Od momentu polowania na jadowitą żabę, aż do obserwacji w jaki sposób jej trucizna działa na człowieka.

Odcinek 44 - Israelitas
Wojciech Cejrowski odwiedza przedziwnych amazońskich chrześcijan ? Israelitas. To ludzie, którzy po dziś dzień kultywują zasady nie tylko Nowego, ale także Starego Testamentu: składają ofiary całopalne, przestrzegają reguł dotyczących żywienia, wyglądu i zachowania.
Zderzenie amazońskiego krajobrazu, indiańskiego pochodzenia i chrześcijańskiej żarliwości w wydaniu starotestamentalnym przynosi niezwykle frapujące efekty.

Odcinek 45 - Nowa Brytania, 1968
W nowej serii autorskich programów z cyklu "Boso przez świat" podróżnik i dziennikarz Wojciech Cejrowski postanowił przedstawić widzom prawdziwe skarby telewizyjnego archiwum. Zobaczymy najciekawsze fragmenty starannie wybrane z ponad stu filmów dokumentalnych Stanisława Szwarc - Bronikowskiego. Unikatowe materiały filmowe realizowane były kilkadziesiąt lat temu na wszystkich kontynentach, w odległych, niedostępnych i dzikich zakątkach świata, w miejscach, których już nie ma.

Pierwszą z egzotycznych podróży w czasie rozpoczynamy w roku 1968 od wizyty na Nowej Brytanii, melanezyjskiej wyspie należącej do Archipelagu Bismarcka. W programie poznamy autora filmów - Stanisława Szwarc - Bronikowskiego. Wojciech Cejrowski opowie widzom o krwawych rytuałach inicjacyjnych, zobaczymy obrzęd dukduk tajnego związku mężczyzn, taniec morderców i niezwykłą ceremonię pogrzebową.

Odcinek 46/47 - Nowa Gwinea, 1969 cz.1/cz.2
Widzowie zobaczą najciekawsze fragmenty z ponad stu filmów dokumentalnych Stanisława Szwarc-Bronikowskiego. Unikatowe materiały filmowe realizowane były kilkadziesiąt lat temu na wszystkich kontynentach, w odległych, niedostępnych i dzikich zakątkach świata, w miejscach, których już nie ma. W kolejnym odcinku Wojciech Cejrowski opowie widzom o melanezyjskiej wyspie Nowej Brytanii, należącj do Archipelagu Bismarcka.

Odcinek 48 - Mongolia, 1958
W 1958 roku podczas podróży po Mongolii Stanisław Szwarc-Bronikowski zrealizował jeden ze swoich pierwszych filmów. W rozmowie z Wojciechem Cejrowskim reżyser wspomina niecodzienne okoliczności jego powstania. "Tygrys strzela pierwszy" jest historyczną relacją z igrzysk na festiwalu Naadam.
Zobaczymy tradycyjne mongolskie dyscypliny sportowe - jazdę konną, zapasy, łucznictwo. Wojciech Cejrowski wprowadzi widzów w tajniki jazdy konnej i strzelania z łuku.

Odcinek 49/50 - Peru. Amazonia, Montania, 1973 cz.1&2
Wyprawa do Amazonii, którą Wojciech Cejrowski poznał wyjątkowo dobrze. Zobaczymy opisywane przez Arkadego Fiedlera i sfilmowane przez Stanisława Szwarc - Bronikowskiego okolice rzeki Ukajali. Zweryfikujemy mity o krwiożerczych piraniach.

Z autentycznym i przerażającym artefaktem w rękach Wojciech Cejrowski opowie o szokującej tradycji preparacji i zmniejszania ludzkich głów oraz zaprezentuje plemienne dmuchawki służące do polowań - nie tylko na zwierzęta.

Odcinek 51 - Melanezja, wyspy Trobrianda 1968
Wojciech Cejrowski wprowadza widzów w świat zakazów tabu jednego z głównych składników wierzeń i praktyk kultowych ludów Melanezji. Opowiada o roli wodza w systemie organizacji plemiennej. Pokazane zostaną Wyspy Trobrianda, opisane w latach 20. ubiegłego wieku przez polskiego antropologa Bronisława Malinowskiego. Podróżnik wytłumaczy, na czym polega system matrylinearny, pokaże święte miejsca, plemienne tańce i tradycyjne obrzędy wypędzania duchów praktykowane przez wyspiarzy.

Odcinek 52 - Wyspy Szczęśliwe
tym razem podróżuje po małych wyspach na Oceanie Spokojnym, które określane są szczęśliwymi, gdyż życie na nich nie zmusza do codziennej walki o pożywienie. Zarówno ciepły klimat, jak i żyzna, wulkaniczna gleba sprawiają, że owoce i warzywa praktycznie same rosną, a czyste rzeki oraz ocean dostarczają mieszkańcom wręcz nadmiaru ryb. Ten raj na ziemi sprawia, niestety, że tubylcy są nad wyraz leniwi.

Odcinek 53 - Vanuatu
Tym razem Wojciech Cejrowski opowiada o wyspach Vanuatu wchodzących w skład archipelagu Melanezji. Przedstawia genezę powstania tych wysp wulkanicznych oraz dzisiejsze życie w dużym mieście.

Odcinek 54 - Ludożercy
Odwiedzamy dwa plemiona zamieszkujące wyspę Malekula w archipelagu Vanuatu. W jej głębi, na niedostępnych górzystych terenach żyje plemię Big Numbas, którego członkowie jeszcze 80 lat temu uchodzili za najbardziej krwawych ludożerców.
Natomiast Small Numbas żyją nad brzegiem oceanu i uchodzą za najwspanialszych rękodzielników i artystów spośród plemion zamieszkujących wyspy Pacyfiku. Oglądając program, widzowie dowiedzą się m. in. co to są tutki.

Odcinek 55 - Kava nie kawa
Kava kava, czyli pieprz metystynowy, to najpopularniejsza używka na wyspach zachodniego Pacyfiku. Ma lekkie działanie psychoaktywne, lecz nie stwierdzono, by można było się od niej uzależnić. Ponieważ w tamtym regionie nie produkuje się alkoholu, kava kava jest tam bardzo popularna.
Wojciech Cejrowski pokazuje, jak produkuje się tę używkę i jak jest ona spożywana zarówno przez członków dzikich plemion, jak i bywalców miejskich kava barów.

Odcinek 56- Kastom - Obyczaj i tradycja
Wojciech Cejrowski nadal przebywa na wyspach archipelagu Vanuatu. Bada tradycje i obyczaje, wierzenia i zasady, według, których toczy się życie społeczne tamtejszych plemion. Odwiedza wioski, w których ludzie żyją według reguł sprzed setek lat, odrzucają współczesne systemy wartości i nowocześniejsze metody gospodarowania. Pola nadal uprawiają drewnianymi narzędziami, a wodę gotują w bambusowych rurach.

Odcinek 57 - Tabu
Termin tabu pochodzi z języka polinezyjskiego. Powstał wśród mieszkańców wysp Pacyfiku, którzy przez wieki żyli według kodeksu normującego wszelkie dziedziny ich życia.

Tabu, czyli bardziej nakaz tradycji niż zakaz, określało kto i z kim może wchodzić w związki małżeńskie, na jakich terenach można w danym okresie polować lub łowić oraz określało rytualne obrzędy.

Odcinek 58 - Świnia
Dla ludów wysp zachodniego Pacyfiku świnia to najcenniejsze stworzenie, które od wieków stanowi o dobrobycie rodziny i plemienia. W handlu wymiennym za świnie kupowano żony i dobra materialne, świnia były też głównym zwierzęciem ofiarnym.

Odcinek 59 - Kokos
Jak na kokosach można zbić kokosy. Wojciech Cejrowski na plantacjach palm kokosowych opowiada o wszelkich pożytkach płynących z uprawy tej rośliny. Poznajemy, co i jak można produkować z liści, włókien czy samych orzechów.

Odwiedzamy plantacje na wyspie Efate, a na wyspie Malekula trafiamy do kokosowych manufaktur.

Odcinek 60 - Południowy Tyrol
Wojciech Cejrowski odwiedza Południowy Tyrol włoską, górską enklawę, w której większość obywateli mówi po niemiecku. Opowiada historię najstarszej mumii starożytnego europejskiego "dzikiego", którego odnaleziono w tamtejszych Alpach.

Przedstawia historię małej społeczności mówiącej w języku ladyńskim, która przez wieki żyła w oderwaniu od reszty Europy. Pokazuje też odmienności kulturowe tamtego rejonu, w tym wysokogórską hodowlę tybetańskich jaków.

Odcinek 61 - Areszt
Nietypowy odcinek cyklu "Boso przez świat" zrealizowany w Areszcie Śledczym Montelupich w Krakowie. Autor programu przygląda się życiu codziennemu osadzonych. Poznajemy sposoby przystosowania się człowieka do życia w przymusowej izolacji.

Odcinek 62 - Polacy na Madagaskar
Madagaskar miał dwóch polskich królów, był też jednym z miejsc planowanej polskiej kolonizacji. W kolejnym odcinku programu widzowie dowiedzą się, jak dziś wygląda wyspa, dlaczego jest nazywana najmniejszym kontynentem i skąd przybyli zamieszkujący ją ludzie.

Odcinek 63 - Recykling
Tym razem podróżnik odwiedza wioskę madagaskarskiego plemienia Wezów. Członkowie tej niewielkiej społeczności wszystko, czego potrzebują otrzymują od morza, które ich żywi i chroni. Widzowie poznają tajniki połowów na rafie koralowej i na pełnym morzu oraz zwyczaje pozwalające Wezom na życie w zgodzie z naturą.

Odcinek 64 - Szafir
W tym odcinku Wojciech Cejrowski zabierze widzów na Madagaskar do kopalni szafirów, jednego z najrzadziej spotykanych kamieni szlachetnych. Będzie można zajrzeć do wnętrza sztolni i przyjrzeć się początkowym etapom obróbki tych kamieni.

Odcinek 65 - Cyganie morza
Wojciech Cejrowski kontynuuje wędrówkę po Madagaskarze. Wraz z nim widzowie goszczą w jednej z nadmorskich wiosek tej wyspy. Poznają tradycje jej mieszkańców. Mają okazję przyjrzeć się szczególnej więzi, która łączy ich z oceanem - ich głównym żywicielem.

Odcinek specjalny - Moje Święta
Krótki siedmiominutowy program w którym Wojciech Cejrowski opowiada o swoich Świętach Bożego Narodzenia spędzanych daleko od Polski.

Odcinek 66 - Wanilia
Gospodarz programu tym razem zabiera widzów na jedną z madagaskarskich plantacji wanilii. Wanilia to całoroczna roślina o biało-żółtych kwiatach, wywodząca się z z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Jej kwiaty nie pachną, a charakterystyczny zapach wydzielają po przełamaniu owoce w kształcie strączka. Wanilię na szeroką skalę wykorzystuje się w cukiernictwie jako dodatek do deserów i ciast oraz w przemyśle kosmetycznym. Podróżnik przybliża historię tej rośliny oraz osobliwości dotyczące sposobów jej uprawy. Dowiemy się m.in. dlaczego kwiaty zapyla się ręcznie oraz jak wygląda wstępna obróbka tej jednej z najdroższych przypraw świata.

Odcinek 67 - Wyprawa na Madagaskar
Jeden z wyjazdów ekipy realizującej program "Wojciech Cejrowski - boso przez świat" oglądany od kuchni. Z odcinka widzowie dowiedzą się, w jakich warunkach mieszkają uczestnicy wyprawy, co i gdzie jedzą oraz jakimi środkami lokomocji poruszają się po danym kraju. Zobaczymy, jak wygląda przeprawa przez rzekę, co jada się na śniadania serwowane przez uliczną gastronomię oraz jak bierze się prysznic w madagaskarskim Hiltonie.

Odcinek 68 - Wenezuela Boso ale w ostrogach
Pierwszy z serii odcinków cyklu "Boso przez świat" zrealizowany w Wenezueli. Poznajemy kraj i zamieszkujących go ludzi. Odwiedzamy llanosy, czyli południowoamerykańską sawannę. Naszymi przewodnikami są llaneros - wenezuelscy kowboje. Przyglądamy się życiu codziennemu tych twardych i zahartowanych ludzi.


Odcinek 69 - Wenezuela - Polowanie

Kontynuacja podróży po Wenezueli. W programie łapanie anakondy wielkiego dusiciela, polowanie na wenezuelskie krokodyle i łowienie piranii. Ponadto degustacja mięsa żółwia.

Odcinek70 - Największa łąka świata
Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć obrazki z życia wenezuelskich kowbojów życie codzienne na rancho. Dowiedzą się, czym llaneros, czyli wenezuelscy kowboje, różnią się od amerykańskiego pierwowzoru. Poznają ich stroje, zwyczaje i mentalność. Zobaczą, jak wygląda opieka nad bydłem i znakowanie stada. Przyjrzą się krajobrazowi wenezuelskiej sawannie, a Wojciech Cejrowski opowie o jej klimacie i porach roku.

Odcinek 71 -Walki kogutów
Dalszy ciąg barwnych wrażeń Wojciecha Cejrowskiego z podróży po Wenezueli. Hodowla kogutów bojowych. Przygotowywanie ptaków do walki, codzienny trening. Specyfika opieki nad rasami kogutów bojowych. W finale odcinka starcie na arenie. Widzowie zobaczą całą otoczkę towarzyszącą temu widowisku.


Odcinek 72 -Maniok
Tym razem odcinek w którym poznajemy maniok, jego odmiany zarówno te jadalne jak i te trujące, sposób uprawy, rozpoznawania, wykopywania oraz długie wcześniejsze przygotowania aby mógł być spożywany bez obaw przez ludzi.

Odcinek 73 - Łódź
Podróżnik Wojciech Cejrowski prezentuje sposób budowy wodnych środków transportu na przykładzie prostej dłubanki oraz łodzi z burtami. Opowiada też o kolejnych udoskonaleniach wprowadzanych przez człowieka do stosowanych konstrukcji.

Odcinek 74 - Na ryby
W dzisiejszym odcinku wyruszamy z Wojciechem Cejrowskim na ryby. Zobaczymy zarówno łapanie tych małych jak i tych dużych ryb z których jedna może wystarczyć za solidny posiłek dla kilku osób. Poznamy także techniki łowienia do klatek i pułapek oraz poprzez zatruwanie wody...

Odcinek 75 - Jedzenie dżungli
Dzisiejszy odcinek realizowany w dżungli Wenezueli poświęcony jest w całości rodzajom i typom pożywienia które oferuje dzika dżunga. Poznamy takie specjały jak m.in. tzw. ziemniaki palmowe, młode pędy bambusów, przeróżne sałatki, słone waciki, tarantule czy też mrówki... czyli smaczne i bogate w białko pożywienie dżungli...

Odcinek 76 - Kosmici
W dzisiejszym odcinku Wojciech Cejrowski na przykładzie bambusa oraz strzałek, próbuje odpowiedzieć na pytanie czy pewne ozdoby ciała oraz alfabet, niezbędny do przekazywania wiadomości innym ludom, zostały nam przywiezione przez kosmitów?.

Odcinek 77 - Azja
Azjatycka metropolia. Rozmach, wielkość, potęga niespotykana wręcz w Europie. Jak się tu znajdziemy to powala nas rozmach i wielkość wszystkiego. I podziwiamy ten Trzeci Świat, którego wielkości nie ma nawet w Stanach Zjednoczonych. Ciekawa wyprawa po Azji, poznajemy m.in. bazar kolejowy, zwyczaje i opisy mieszkańców Azji.

Odcinek 78 - Słoń domowy
W kolejnym odcinku widzowie, wraz z Wojciechem Cejrowskim, poznają bliżej słonie azjatyckie. Dowiadują się, ile ważą słonie tego gatunku i jak są zbudowane, co i w jakich ilościach zjadają, do czego służą im trąby i dlaczego mają one tak wielkie uszy oraz pofałdowaną skórę.

Odcinek 79 - Poganiacz słoni
W tym odcinku wraz z Wojciechem Cejrowskim widzowie podglądają tajskich poganiaczy słoni przy pracy. Dowiedzą się, jak szkoli się słonia, zobaczą, jak dosiada się tego zwierzęcia, jak się nim kieruje. Autor programu opowie o więzi, jaka z czasem wytwarza się między człowiekiem i zwierzęciem.

Odcinek 80 - Łódka Pana MaKaRoNa
W napisach końcowych każdego odcinka pojawia się tajemniczy organizator Pan MaKaRoN... Kim jest, jak przygotowuje kolejne wyprawy oraz z jakiej korzysta łódki i w co ją wyposaża dowiemy się z dzisiejszego odcinka serii.

Odcinek 81 - Wyprawa do łowców głów
Dziś wyprawa do oddalonego plemienia Łowców Głów. W promieniu 8 godzin marszu nie ma żadnych innych wiosek. Plemię, które łatwo wypowiadało wojny i atakowało inne plemiona. A o co? A na przykład o to, że ktoś zachorował, więc przyczyną choroby były na pewno czary rzucone z drugiego plemienia.

Odcinek 82 - Mały Indianin
Podróżnik prezentuje codzienność dzieci z jednej z indiańskich wiosek. Opowiada o obowiązkach młodych Indian, a także o tym, czym zajmują się oni w czasie wolnym. Pokazuje m.in. zabawy popularne w amazońskiej dżungli. Widzowie zobaczą również, w jaki sposób najmłodsi członkowie indiańskiej społeczności są przygotowywani do dorosłego życia.

Odcinek 83 - Życie codzienne Indian
Podróżnik udaje się do wioski indiańskiego plemienia Ashuara. Widzowie dowiedzą się, jak wygląda dzień powszedni jej mieszkańców. Będą też towarzyszyć indiańskim wojownikom na polowaniu. Cejrowski spróbuje również miejscowych przysmaków, m.in. potraw przyrządzonych z roślin pochodzących z przydomowego ogródka.

Odcinek 84 - Męska rzecz
Jakie prace codzienne wykonują mężczyźni a jakie są przeznaczone dla kobiet?. W jakim celu posiadają przy sobie broń? Dowiemy się także, jakim dolegliwościom przeciwdziałają środki stosowane przez szamanów i w jaki sposób należy przyrządzić leczniczą miksturę, by nie wywołać skutków ubocznych.


Odcinek 85 - Rozum
Kolejny odcinek programu Cejrowski poświęca sposobowi postrzegania piękna przez mieszkańców różnych rejonów świata. Porówna m.in. wrażliwość Europejczyków i amazońskich Indian. Ponadto prowadzący zastanowi się, jaką przewagę w świecie zwierząt daje nam zdolność abstrakcyjnego myślenia.

Odcinek 86 - Znachor
Tym razem będzie mowa o tym, jak zadbać o zdrowie w czasie wyprawy do dżungli. Wojciech Cejrowski opowie, czym różnią się szczepienia wymagane od wskazanych. Odwiedzimy też Indian i obejrzymy ich przydomową "aptekę". Będziemy świadkami przygotowywania zielarskich mikstur i wywarów. Poznamy amazońskie panaceum na gorączkę i "boleści" oraz dowiemy się, jak się je dawkuje.

Odcinek 87 - Bieda
Tematem dzisiejszego odcinka jest bieda. Bieda jest zbieraniną elementów przypadkowych więc jako taka będzie ona w dzisiejszym odcinku bardzo kolorowa, roześmiana, wesoła...

Odcinek 88 - Kopalnia złota
Mój znajomy ma kopalnię złota w Brazylii ale nie wozi jak sądzicie Państwo limuzyną Cejrowskiego. Zobaczycie dziś w programie typ kopalni złota określany jako draga. W całej Ameryce Południowej jest takich kopalni ze 100 tysięcy i wszystkie nielegalne.

Odcinek 89 - Kabokle
W tym odcinku poznajemy życie codzienne kabokli, czyli sezonowych robotników rolnych. Odwiedzamy typowy dom na tratwie zamieszkiwany przez tych cyganów Amazonii. Poznajemy ich codzienną dietę i zwyczaje.

Odcinek 90 - Statek
Rejs luksusowym cruiserem pływającym po Amazonce. Statki takie są produkowane dla wygody amerykańskich turystów, a organizowane nimi wycieczki dają złudzenie obcowania z dziką amazońską przyrodą. Poznamy zalety i wady podróżowania statkiem oraz dowiemy się jakie wygody oraz niewygody oferuje taka podróż.

Odcinek 91 - Rejs dla zuchwałych
Statek pływający po rzekach Amazonii to podstawowy środek transportu mieszkańców tego pozbawionego dróg regionu. W czasie kilkudniowego rejsu pokazujemy życie codzienne podróżnych.

Odcinek 92 - Macho
Z odcinka widzowie dowiedzą się, jak różnie rozumiane jest pojęcie macho w Europie i Ameryce Południowej. Czy macho to górujący nad wszystkim i wszystkimi samiec typu alfa, czy też opiekuńcza i ciepła głowa rodziny?Dane techniczne
Rozmiar pliku: 199 MB (or 204,215 KB or 209,117,164 bytes)
Czas trwania: 00:24:30 (36,745 klatek)
Zmienna przepływność bitów: 1002 kb/s
Kodek wideo: XviD
Szerokość obrazu: 576 piksele
Wysokość obrazu: 320 piksele
Przepływność ramek: 25.000 klatek na sekundę
Audio: 112 kb/s (56/ch, stereo) VBR

THX MaKaRoN

Linki eD2K
Aby zobaczyć ukrytą zawartość musisz się zalogować.


Sumki dodali: @mlodszy @Rixm @Gregor_ziom @_slayer @Keny @trebor @Wiggly dzięki :ok:

Użytkownik Rixm edytował ten post 08 marzec 2011 - 21:33

0

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   trebor 

 • Advanced Member
 • Grupa Mod
 • Postów 2359
 • Rejestracja 04-kwiecień 08
 • Lokacja:miasto
 • Łącze max

Napisano 06 maj 2009 - 08:31

DVDRip


Dołączona grafika


Cytat

Video: 326 MB, 25.0 fps, rozdz. 640x352 (16:9), XVID=XVID Mpeg-4
Audio: 22 MB, 128 kbps, 48000 Hz, 2 kanał/y/, 0x55=MPEG Layer-3


Aby zobaczyć ukrytą zawartość musisz się zalogować.

Użytkownik Rixm edytował ten post 11 październik 2010 - 21:50

0

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   MaKaRoN 

 • Advanced Member
 • Grupa VIP
 • Postów 2282
 • Rejestracja 21-czerwiec 09

Napisano 09 marzec 2011 - 22:25

Odcinek nr 106 - Data emisji odcinka: 06-03-2011 r. - Tytuł odcinka: Kongo: Pigmeje

Opis odcinka: Przy drodze przez tropikalny las napotykamy osiedle Pigmejów. Wojciech Cejrowski tłumaczy widzom ich niski wzrost będący przykładem adaptacji do warunków środowiska. Opisuje stosunki społeczne panujące w tym plemieniu i wyjaśnia konieczność utrzymywania kontaktów z sąsiednimi hordami. Wraz z przewodnikiem docieramy też do pigmejskich chat położonych w sercu dżungli. Mamy okazję zobaczyć, jak przyrządzany jest lokalny przysmak. Obserwujemy również przygotowania do przeniesienia osiedla.

Zrzucik


( 349,74 Mb )

1

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   MaKaRoN 

 • Advanced Member
 • Grupa VIP
 • Postów 2282
 • Rejestracja 21-czerwiec 09

Napisano 16 marzec 2011 - 00:02

Odcinek nr 107 - Data emisji odcinka: 13-03-2011 r. - Tytuł odcinka: Kongo: Drewno

Opis odcinka: Wojciech Cejrowski opowiada o różnorodnych zastosowaniach drewna. Miejscem, w którym pozyskuje się szlachetne gatunki drewna, jest las równikowy w Kongo. Po krótkim wyjaśnieniu znaczenia tego ekosystemu w gospodarce tlenowej naszej planety, autor wyrusza w teren z ekipą poszukiwaczy. Drzewa cennych gatunków są opisywane i lokalizowane za pomocą systemu GPS. Zazwyczaj wycina się nie więcej niż jedno drzewo na 1 hektar lasu. Rany w środowisku naturalnym po takim zabiegu zabliźniają się w ciągu kilku miesięcy, włącznie ze zrywką, czyli drogą, którą wywieziono pień. Drewno trafia do tartaku.

Zrzucik


( 350,1 Mb )

0

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   MaKaRoN 

 • Advanced Member
 • Grupa VIP
 • Postów 2282
 • Rejestracja 21-czerwiec 09

Napisano 18 marzec 2011 - 22:48

Odcinek nr 080 - Data emisji odcinka: Nie emitowany w TVP - Tytuł odcinka: Buddyzm

Opis odcinka: Czy Budda jest bogiem? Do kogo modlą się wyznawcy buddyzmu? Czy oczekują zbawienia duszy? Skąd w buddyjskich świątyniach chińskie horoskopy i znana nam woda święcona? Odpowiedzi na te pytania - w kolejnym odcinku "Wojciech Cejrowski - boso przez świat".

Zrzucik


( 349,4 Mb )

0

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   MaKaRoN 

 • Advanced Member
 • Grupa VIP
 • Postów 2282
 • Rejestracja 21-czerwiec 09

Napisano 27 marzec 2011 - 23:18

Odcinek nr 108 - Data emisji odcinka: 20-03-2011 r. - Tytuł odcinka: Kongo: Tartak

Opis odcinka: Autor szuka w tartaku zakupionego przez siebie pnia. Jesteśmy świadkami całego procesu obróbki drewna - okorowywania, cięcia na deski i znaczenia. Podglądamy też przy pracy ostrzących olbrzymie piły. Dotykamy pnia drzewa mahoniowego szczególnie cennego i rzadkiego. Autor opowiada jak rośnie drzewo i które jego fragmenty są najstarsze. W tym czasie wybrany pień zostaje przygotowany do transportu. Portem docelowym jest Szczecin.

Zrzucik


( 349,98 Mb )

0

Udostępnij ten temat:


Strona 1 z 1
 • Nie możesz napisać tematu
 • Nie możesz odpowiedzieć

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych